O Agáve Partners

Jsme mexičané, kteří mají velké ambice ukázat světu mexický alkohol té nejlepší kvality. Díky 12-ti letým zkušenostem a znalostem v tomto oboru, jsme v kontaktu s nejlepšími odborníky z oblasti výroby tequily a mezcalu z celého Mexika. Obezřetným výběrem typů kaktusů a podrobným zpracováním těch nejkvalitnějších surovin Vám přinášíme elixír bohů a pravou chuť Mexika.

Maguey Agave

Mexiko je domovem více než 200 druhů kaktusů a 30 z nich jsou využívány pro produkci mezcalu. Trvá 7-9 let než kaktus dozraje a vyroste do správné velikosti (jeho “srdce” váží kolem 60-ti kg). Teprve pak může být využit pro produkci pravého Mezcalu. Jakmile rostlina dosáhne správného věku, je sklizeno pouze její “srdce” (květ) a je využíván k dalšímu zpracování. Šťáva z tohoto květu pak prochází dvojím kvašením, aby se dosáhlo jemné chuťě a vůně. Z jednoho hectaru může být vyrobeno až 14 tisíc litrů Mezcalu a vždy mívá obsah alkoholu po první destilaci kolem 55%. Pak bývá zředěn vodou až na požadované procento alkoholu. V některých případech bývá zředěn i na 20% alkoholu a tento mezcal se využívá jako sladidlo do kávy, čaje nebo se používá k vytvoření delikátní sladké polevy. Hotový mezcal se buď dává přímo do láhví nebo se nechává zrát v bubových sudech po dobu několika let. Tyto Mezcaly se dělí na Young HR Blanco a Guerrero (0,5 – 1,5 let) nebo Resposado HR Pinck (2 – 8 let).

 

Historie

Historie výroby mezcalu sahá až do doby daleko před Kristem. Tehdy byl americký kontinent obydlený lidmi, kteří vyráběli alkohol zvaný pulque, srovnatelný s vínem. Změna přišla se španělskými dobyvateli, kteří znali proces destilace. Tyto a další faktory pomohly ke vzniku receptu, jež se nezměněný a z generace po generaci předávaný, používá až dodnes.

Mayahuel – Legenda o bohyni, která nás obdařila tímto darem

Kaktus byl po mnoha staletí posvátnou rostlinou a úzce spojenou s rituály a bohy. Podle legendy se polobůh Quetzalcóatl zamiloval do bohyně Mayahuel a i ona k němu cítila velikou lásku, což bylo proti všem zvyklostem. Babička bohyně, Matka Světla, seslala na Zem 4 démony aby dva zamilovaný pár od sebe oddělili a přivedli Mayahuel zpět. Quetzalcóatl chtěl za svou lásku bojovat a unesl boyni opět na Zem. Démoni ji však dsotihli a roztrhali ji na kusy. Neštastný Quetzalcóatl tyto kousky zasadil do země odukd vyrostly šlahouny blahodárné agave.

.

Kaktusy dorzávají přibližně 8 let od jejich zasazení. Zachytit správný okamžik jejich sklizně je velice důležitý a je to záležitost hodin. Květ kaktusu v poslední fázi toziž roste až 15 cm za den a dosáhne výšky až 5 metrů. Na vrcholu květu pak vykvétá dalších 300 malých kvítků, které se pak sbírají a zasazují se do tzv. kaktusové “školky”. Výhodou je, že v Mexiku svítí slunce každý den, tudíž nezáleží na tom ve kterém ročním období se kaktus vysadí a taktéž sklizeň může proběhnout kdykoliv v roce.

Mexičané jsou velmi vděčni za tento dar a proto mnoho rodin pěstuje kaktus na svých polích. Po sklizni jej odnesou do destilárny a naśledně vzniklý alkohol prodávají.

I my z Agave partners se řadíme mezi tuto velikou mexickou rodinu a jsme velvyslanci značek, které nám byli svěřeny.

Mějte se krásně a pijte Mezcal, doušek po doušku!